Proč mít finanční rezervu
Finanční rezerva je strašák spousty rodin v České Republice. Rodiny často nemají vůbec žádnou rezervu, nebo naprosto minimální a tím pádem mají často strach z toho, co přijde. Finanční rezerva jsou odložené peněžní prostředky, které jsou určeny na horší časy. Jejím účelem je především krytí rizik, které souvisí s nepředvídatelnou událostí. Finanční rezerva by měla být základ v dnešní době, její absence vás totiž může dostat do velice nepříjemné situace a mnohdy až do dluhové pasti.
Velikost finanční rezervy
Jak velká by měla být finanční rezerva běžné České rodiny? To není tak jednoduché. Finanční rezerva by měla vycházet z výšky rodinného rozpočtu a z rodinných příjmů. Finanční rezerva by měla být minimálně trojnásobek měsíčních výdajů. Pokud přijdete o práci, finanční rezerva vám pomůže překlenout dobu, než si najdete práci novou, to samé v případě pracovní neschopnosti. Pokud tedy máte měsíční výdaje 30 000, pak by finanční rezerva měla být minimálně 90 000. Ideální velikost finanční rezervy neexistuje, někdo si je jistější s finanční rezervou na půl roku, jinému stačí dva měsíce.
Jak finanční rezervu vytvořit
Finanční rezervu vytvoříte běžně šetřením peněz, které vám přebývají v rozpočtu. Peníze je nejlepší si uložit do banky, nejlépe na účet, ze kterého peníze běžně neberete, abyste do finanční rezervy zbytečně nesahali. No jo, jenže co když nemáte dostatek financí pro vytvoření potřebné finanční rezervy? Samozřejmě žít se dá i bez rezervy, pokud nemáte šanci na ni našetřit, pak je nejlepší šetřit, aspoň co nejvíce to jde, abyste měli aspoň nějaké prostředky bokem, které vás mohou vytrhnout. Sice to asi nebude na dlouhodobější problémy, avšak může vám i tak hodně pomoci. Snažte se kvůli krátkodobému výpadku financí nezadlužovat, to je totiž ta nejjistější cesta, jak se dostat do dluhové pasti.