Kdy se vyplatí cestovat městskou hromadnou dopravou?
V současné době se většina z nás přepravuje nejčastěji autem. A není divu, je to pohodlné a také rychlé. Mnozí také tvrdí, že je to vyjde levněji, než veřejná hromadná doprava. Ukazuje se však, že to nemusí být vždy pravda. V některých případech se lidem vyplatí spíše cestovat autobusem či vlakem, než si pořizovat auto. Abychom však zjistili, zda do této skupiny patříme, je dobré si spočítat náklady. Nejprve je zde samozřejmě pořizovací cena vozidla. Tu bychom však měli vydělit průměrnou dobou, po kterou budeme auto používat, než jej bude nutné vyměnit a koupit nové. Průměrná doba je v tomto případě většinou kolem dvaceti let, záleží však na tom, zda si kupujeme vůz nový či ojetý, a v jakém je stavu a také jak často jej budeme používat.
Dále jsou tu další náklady, jako jsou pohonné hmoty a povinné ručení. Když to pak spočítáme, můžeme zjistit, že se za dobu „života“ našeho auta dostaneme na poměrně velkou částku. Ovšem jsou to věci, které zkrátka musíme platit, ať už se nám to líbí, nebo ne. A pokud máme sjednáno například i havarijní pojištění, je nutné sem započítat i to. Nyní si vše můžeme rozpočítat a podívat se, kolik nás provoz automobilu celkem měsíčně stojí. Možná budeme překvapeni, o jak vysokou částku se jedná, avšak faktem je, že ji zkrátka platíme, aniž bychom si to uvědomovali.
Teď to můžeme srovnat s autobusem či vlakem. Zde musíme vzít v úvahu, jak často budeme cestovat. Budeme dojíždět každý den do práce, nebo třeba jen jednou za týden na nákupy a občas k lékaři? Zde je nutné započítat nejen cenu lístku (i když tady samozřejmě vezměme v úvahu slevy, na které máme nárok), ale také to, že tato cena v průběhu let roste. Když pak tyto dvě částky porovnáme, zjistíme, co nás nakonec vyjde levněji. Ovšem peníze zde nejsou to jediné, co by mělo hrát roli – jezdí autobus či vlak dostatečně často, abych se pohodlně dostal tam, kam potřebuji?