Alfalfa – tolice vojtěška
Jedná se o prastarou rostlinu známou již z dob Perské říše, kdy byla bohatým zdrojem živin a energie. Postupem času se rozšířila do Evropy a dalších oblastí po celém světě, kde slouží především jako pícnina. Ne všichni totiž vědí o možnosti její konzumace také pro lidi. Jako bohatý zdroj bílkovin, minerálů a dalších prospěšných látek je vojtějška nejen vhodným doplňkem stravy, ba přímo žádaným.
Mnoho lidí zná tuto rostlinu pod názvem vojtěška, málokdo si vzpomene na tolici a už téměř nikdo nezná název alfalfa. Přitom toto označení je krásně poetické, snadno zapamatovatelné a trošku tajuplné. V překladu z arabštiny znamená praotec všeho jídla, což ke stáří této rostliny je název vskutku výstižný.
Vojtěška je rostlina víceletá se sklonem zplaňovat. Její pěstování je tak více než jednoduché. Navíc vzhledem ke své vlastnosti zachycování dusíku v půdě dokáže připravit půdu ostatním rostlinám, které pak netřeba přihnojovat dusíkatými hnojivy.
Zajímavý je také původ lidových názvů této malé rostlinky. U nás se jí říká lucinka, lucerka nebo lucerna. Vysvětlení je velmi jednoduché a zajímavé zároveň – semínka obsahují fosfor, díky kterému v noci světélkují.
Rostlinka je známá svými líbivými květy fialové barvy, které jsou uskupeny v hroznovité květenství v počtu 12 až 15. Výška celé rostliny se pohybuje od 30 do 90 cm, květy i listy vyrůstají na vzpřímené lodyze. Listy mají svěží sytě zelenou barvu a jsou trojčetné. Květenství dozrává ve světle, ve stáří tmavě hnědá semena zploštělého tvaru.
A čím je tak zdraví prospěšná? Obsahuje velké množství vitamínů – A, E, C, D, K a B6. Také v ní je spousta minerálů – draslík, vápník, fosfor a železo. Významný je také obsah chlorofylu, který má antiseptické a desinfekční účinky.
Na lidský organismus tento soubor látek má velmi blahodárný vliv. Podporuje zažívání, působí proti nadýmání a nechutenství, je protizánětlivá, snižuje cholesterol, pomáhá při potížích močového ústrojí, také mírní bolesti kloubů. Zkrátka – je spousta důvodů proč si tuto nenápadnou rostlinku oblíbit.